Sady i jagodniki

Co nowego na sfilmowanych plantacjach?

Po wizycie 24 czerwca, podczas której nakręcone zostały filmy o gruszach i malinach pojechałem następnie 14 września aby zobaczyć jak postępują efekty mikoryzowe.

Najpierw sad gruszowy w Wojciechowie; wg relacji właścicieli i tego co widać gołym okiem, sad jest w doskonałej kondycji. Po zabiegu hormonizacji zawiązał masę owoców partenokarpicznych (świetne na przetwory bo bez gniazd nasiennych), które są już dorodne i jest to przyzwoity plon; oczywiście policzymy po zbiorach. Jednak wejście do takiego sadu sprawia satysfakcję, dowody poniżej:

Jednak najbardziej widoczne działanie naszych szczepionek ektomikoryzowych (to na pewno nie Trichoderma) jest widoczne na młodej, bo rocznej, plantacji maliny Polana. Krzewy rosnące w kamieniu wapiennym już w pierwszym roku dobrze owocują i będą owocowały do mrozów. Jest dużo młodych silnych pędów letnich, które dopiero wiążą owoce. Na plantacji nie widać żadnych niedoborów pierwiastków i zahamowań wzrostu. Wręcz przeciwnie, rośliny są w doskonałej kondycji, której może pozazdrościć niejeden plantator.  Zważywszy, że zabieg mikoryzacji zostaje wykonany tylko raz, dalej są już tylko dobre plony i zarobki.

Tak to wyglądało w czerwcu:

A tak wygląda dzisiaj tj. 14.09.2017:

Na zakończenie podaję namiary dla zainteresowanych i niedowiarków:

Sad gruszowy:
Jacek Kutyna Tel. 696 016 784
Kamil Kutyna Tel. 792 878 701
Wojciechów gm. Łaziska woj. Lubelskie

Maliny:
Marek Zwolak Tel. 726 880 990
Trzciniec gm. Chodel woj. Lubelskie

Relacjonował W. Szałański

Bardzo ważna informacja dla SADOWNIKÓW !

W latach ubiegłych wykonane zostały z powodzeniem próby zastosowania naszych szczepionek mikoryzowych w sadach krajowych i chorwackich. W ich efekcie okazało się, że grzyby mikoryzowe wpływają na wzrost plonu jakościowy i ilościowy (informacje na stronie). Jabłka są smaczniejsze o czym informowali nas amatorzy, którzy są bardzo uważnymi obserwatorami. W sadzie gruszowym w Wojciechowie gm. Łaziska grzyby mikoryzowe poprawiły pobieranie żelaza i innych minerałów na glebie wapiennej o bardzo wysokim pH. W tym roku spodziewamy się pełnego efektu. To wszystko i jeszcze więcej potrafią grzyby ektomikoryzowe rozmnażane w firmie MYKOFLOR.

Ale mamy rewelację uprawowo-ekologiczną. Udało nam się uzyskać absolutny przebój na tym polu; dzięki współpracy z wiodącym instytutem niemieckim wprowadzamy  do sprzedaży grzyby wyspecjalizowane w zwalczaniu pasożytniczych nicieni oraz owadów, takich jak owocówki, które zimują w gruncie. Można więc ograniczyć lub zaniechać opryski insektycydami. Jednocześnie dzięki ograniczeniu populacji nicieni uzyskujemy znacznie lepszą kondycję drzew, które są oczywiście dodatkowo wspomagane grzybami mikoryzowymi. Grzyby te są aplikowane łącznie ze szczepionką mikoryzową i  razem z nią są aprobowane przez system korzeniowy.

Dla pierwszych sadowników zamawiających tę nowoczesną biotechnologię przewidujemy promocyjne ceny za taki kompleks. Kontakt i zamówienia wyłącznie do mnie.

Włodzimierz Szałański
Tel. 502 236 128

Ciekawe efekty mikoryzacji drzew owocowych w Macedonii!

Nasz przedstawiciel w Macedonii, Dawid Celeski w ubiegłym roku zamikoryzował na próbę drzewka śliwki i czereśni. Efekty tego zabiegu pokazujemy na zdjęciach, smaku nie możemy pokazać, ale też jest ważny, bo doskonały. A w sumie komentarz zbyteczny.

DZIAŁANIA SZCZEPIONEK MIKORYZOWYCH!!

Na założonym wiosną 2011roku doświadczeniu w produkcyjnym sadzie jabłoniowym w Chorwacji (rejon Novskiej), po dwóch sezonach analizy zebranych jabłek wykazały znaczne bo 40%zwiększenie zawartości pektyn. Oznacza to znacznie większą wartość owoców dla przetwórstwa jak i dla zdrowia konsumentów. W załączenie tabela z wynikami analiz:

projekt i realizacja