Trufle

O NASZYCH TRUFLACH !

Od 1999 roku zajmujemy się przygotowaniem ektomikoryzowych szczepionek z żywej grzybni. Od kilku lat zajmujemy się przygotowaniem takich szczepionek z grzybni trufli. Te które uznaliśmy za godne wysiłku, to gatunki uznawane przez konsumentów i rynek za najlepsze i najdroższe.

Dlatego z nich  przygotowujemy szczepionki:

– Trufla biała (Tuber magnatum pico)
– Trufla letnia-czarna (T.aestivum)
– Trufla borcha (T. borchii)
– Trufla czarnozarodnikowa-perigordzka (T. melanosporum))
– Trufla zimowa (T. brumale)
– Trufla wgłębiona (T. mesentericum)

 Od niedawna posiadamy w kolekcji grzybnię trufli pustynnej (Terfezia boudieri) uzyskaną z owocnika zebranego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Trufle są doskonałym i bardzo ważnym grzybem ektomikoryzowym. Dlatego wytwarzają owocniki wyłącznie w symbiozie z odpowiednimi drzewami i niektórymi krzewami. Potrafią tworzyć mikoryzę z wieloma gatunkami  drzew liściastych i iglastych, jednak owocniki wytwarzają tylko z niektórymi i w odpowiednich warunkach siedliskowych. Czyste grzybnie trufli oferowane w szczepionkach są izolowane zarówno z owocników (ascokarpów) jak i korzeni drzew z naturalnego truflowiska, dzięki czemu występują w towarzystwie grzybów helperowych. Taka kombinacja gwarantuje efektywną mikoryzację i w następstwie zbiory owocników.  Jako grzyby mikoryzowe, spełniają w środowisku również ważne funkcje bioregulatorów. Szczepionki są w postaci żywych strzępek w zawiesinie wodno-żelowej. Grzybnia  często wytwarza zarodnie już w szczepionce, co dodatkowo zwiększa jej zdolność do inokulacji. Szczepionki oferujemy do sprzedaży  wyłącznie z zabiegiem aplikacji, gdyż nieumiejętne wykonanie zabiegu może nie dać efektu zamikoryzowania. Po wykonanych do tej pory zabiegach aplikacji naszych szczepionek truflowych, analizy mykologiczne korzeni wykazały obecność grzybni podanych wcześniej trufli. Oznacza to iż użyte szczepionki są skuteczne, a wprowadzenie grzybni pożądanej trufli jest możliwe zarówno na plantacji (leszczyna, orzech, oliwka itp.) jak i w siedlisku leśnym, gdzie trufle zanikły.

Na zakończenie kilka istotnych wyjaśnień uprawowych:

– Trufle wymagają bardzo specyficznego siedliska; powinna to być gleba o dość wysokim pH i zasobna w mikroelementy i  próchnicę. Wymagania mogą być różne zależnie od gatunku trufli.

– Najlepiej zakładać plantacje z roślin dość szybko rosnących o dużej zgodności z truflami jak np. leszczyna czy wierzba i topola (też!), ale w zestawieniu z gatunkami biocenotycznymi jak; Quercus sp., Carpinus sp., Acer sp., i inne, gdyż trufle tworzą mikoryzy z wieloma gatunkami drzew.

– Zalecamy najpierw posadzić rośliny i kiedy już mają liście wykonać aplikację szczepionki . Unikamy wtedy kosztownych zabiegów na martwych roślinach a grzybnia jest karmiona asymilatami. Oczywiście robimy to na specjalnie przygotowanym polu.

– Ważnym elementem jest właściwe nasłonecznienie, którego wymaga grzybnia aby zawiązać owocniki.

– Aby znaleźć owocniki konieczny jest wyszkolony pies, najlepiej własny

Trufle w Polsce; możliwości uprawy tych szlachetnych grzybów występują również na terenie Polski, tam gdzie są gleby rędzinowe i podobne. Można truflami szczepić te same drzewa, które współżyją z nimi w naturze, ale głównie gatunki szybko rosnące jak: leszczyna, topola, wierzba a nawet paulownia chińska. Gatunkami które mogą dawać owocniki szczególnie w południowych regionach Polski są: Tuber aestivum, T. borchii, T. mesentericum. Oczywiście najbardziej polecaną jest trufla letnia (T. aestivum).

Szczegóły dotyczące zamówień i uprawy w kontakcie telefonicznym. Na zamówienie wykonujemy mikoryzację odpowiednią szczepionką trufli, natomiast nie sprzedajemy samej grzybni.  

 

 

Chociaż nie jesteśmy instytutem, któremu daje się pieniądze na wątpliwe w efektach badania, to możemy w tym roku powiedzieć, ze z naszych mikoryzacji grzybnią trufli uzyskaliśmy po trzech latach w różnych miejscach Chorwacji owocniki Trufli letniej (Tuber aestivum), Trufli białej (T. magnatum-pico) i trufli wgłębionej (T. mesentericum). Do mikoryzacji używamy własnych grzybni (mycelium) wyizolowanych z owocników i korzeni zamikoryzowanych truflą roślin, które są rozmnożone do ilości handlowych. Nie jest to więc zawiesina zmiksowanych owocników, której efektywność mikoryzacyjna jest bardzo niewielka. Oczywiście cały czas pracujemy nad nowymi i poprawiamy stare izolaty truflowe. Dzięki temu obecnie dysponujemy kolekcją szczepionek wszystkich ważnych gospodarczo gatunków trufli; T. magnatum, T. melanosporum, Tuber aestivum, T. albidum, T.mesentericum, T. brumale w ilości pozwalającej realizować poważne zamówienia mikoryzacyjne.

 

Nasze trufle w Chorwacji!

Dwa lata temu zrobiliśmy mikoryzację orzechów włoskich i leszczyny żywą grzybnią trufli (Tuber magnatum + T. aestivum) w Chorwacji niedaleko miejscowości Novska (Sławonia).

Pod koniec marca 2014 pojechałem z kolegą Zdravkiem Kvesič, grzybiarzem  znawcą trufli, sprawdzić rezultaty. Po ciepłej wilgotnej zimie oczekiwaliśmy tam pierwszych owocników, ale niestety dziki były tam przed nami. Zdravko po śladach dzików stwierdził z całą pewnością, ze trufle zaczęły owocować; dziki wokół małych drzewek wyryły kręgi, a wilgotne wgłębienia rozkopały na średnicy ok. 6 m. i do głębokości 40 cm. Dlatego aby zbierać z własnej plantacji trufle, musi być ogrodzona przed dzikami. Te obserwacje potwierdzają skuteczność szczepionek MYKOFLOR’u , gdyż już po 2 latach pojawiły się owocniki i to trufli białej (T.magnatum „pico”). Po Świętach zaczniemy szukać trufli z psami na mikoryzowanych plantacjach.

Robert Ślęzak

BIO -BUDUĆNOST

Zagrzeb

 

Trufle w Serbii!

Otrzymaliśmy z Serbii (Sombor – Wojewodina) zamówienie na mikoryzację plantacji leszczyny truflami (Tuber aestivum, T.melanosporum) o łącznej powierzchni około 4 ha.

Byliśmy tam 10 września i nasza ekipa w składzie Patrycja Szelągowska, Jurek Nieswadba, Andrzej Klasa oraz niżej podpisany ją przeprowadziła. Mikoryzacja przebiegła sprawnie, leszczyna była młoda (roczna i dwuletnia po posadzeniu) a podłoże bez kamieni, chociaż trochę zachwaszczone. Liczymy na efekty w 2016 roku, kiedy powinny pojawić się pierwsze trufle letnie (czarne).
Następne mikoryzacje w perspektywie.

Włodzimierz Szałański

projekt i realizacja