O Firmie

Historia i współczesność

W roku 1978 zakupiliśmy na gruntach wsi Rudy w gminie Końskowola działkę rolną. Taki był początek. Na tej ziemi założyliśmy szkółkę drzewek owocowych, która cieszyła się uznaniem sadowników. Po zmianach ustrojowych w 1989 stopniowo zmieniliśmy profil szkółki na rośliny ozdobne, co do dzisiaj robi córka Dorota ze swym mężem Aleksandrem Cegiełką. Ja od 1982 roku miałem kontakty z mikrobiologami IUNG a konkretnie z nieżyjącym już dr. Wojciechem Paszkowskim i dr. Andrzejem Księżniakiem. W tamtych latach dr Paszkowski przygotowywał inokulum z bakterii Agrobacterium radiobacter K-84 do zaprawiania korzeni przeciwko guzowatości. Takie były dawne dzieje firmy, która wówczas była zwykłym gospodarstwem szkółkarskim.

Kontakty z mikrobiologami zrodziły pomysł aby spróbować produkcji grzybni mikoryzowych co było wówczas na początku rozwoju na Świecie. W 1999 roku wykonane zostały przez dr. Andrzeja Księżniaka pierwsze izolaty. Było ich kilka, a jeden z nich “JUNI X” jest stosowany do dzisiaj i to dla niemal wszystkich roślin iglastych.

Przez następne lata została dopracowana technologia rozmnażania i izolacji. Obecnie oferujemy preparaty mikoryzowe złożone najczęściej z kilku grzybni izolowanych z korzeni roślin występujących w określonych siedliskach przeważnie leśnych.

Podczas Targów Leśnych w Rogowie w 2002 roku powstał oryginalny pomysł wykorzystania opryskiwacza Kwazar do wgłębnej inokulacji szczepionek, która jest własnym, nieopatentowanym rozwiązaniem firmy i pierwszym tego typu na świecie. Są tacy, którzy uważają, że jest niemożliwym, aby takie rozwiązanie było skuteczne.

Również spektrum zainteresowań jest o wiele szersze, gdyż od iglastych i wrzosowatych doszliśmy również do wierzby, winorośli, drzew liściastych oraz do Endomikoryz.

Ogromnie ważną rolę przywiązujemy do współpracy z naukowcami, którzy w licznych doświadczeniach testują i określają przydatność praktyczną naszych szczepionek. A są to pracownicy naukowi Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i jeszcze kilku placówek naukowych. Wymienić tutaj należy prof. dr hab. Bożennę Borkowską, prof. dr hab. Leszka Orlikowskiego, prof. dr hab. Stanisławę Korszun, dr. Andrzeja Klasę no i oczywiście współtwórcę firmy dr. Andrzeja Księżniaka. Oczywiście jest tych osób coraz więcej i nie sposób wymienić wszystkich. Ważne jest to co robią dla rozwoju mikoryzacji w Polsce.

Perspektywy na przyszłość są coraz bardziej rozwojowe, gdyż zainteresowanie naszymi mikoryzami sięga od Gibraltaru po Charków i Jałtę. Zakładane są doświadczenia również poza granicami Polski, gdyż grzyby mikoryzowe są wszędzie potrzebne, a wielu miejscach zaczynają być coraz bardziej cenione.

Włodzimierz Szałański

Właściciel

Włodzimierz J. Wojciech Szałański

Włodzimierz J. Wojciech Szałański

Kilka przemyśleń na jesień!

Tym razem muszę obserwującym nasze posty przekazać kilka przemyśleń...

Ważne obserwacje na borówce po mikoryzacji!!!

Dzięki uważnym obserwacjom w szkółce i na plantacji Berry Lu (Polskie Borówki)...

Druga wizyta w tym roku!

Po miesiącu znowu odwiedziłem Panią Monikę i mogę powiedzieć, że moja recepta...

Dzisiaj u Moniki Cegiełki!

Wczoraj dzwoniła do mnie pani Monika zbulwersowana reakcją jej znajomego na...

NIE TYLKO BORÓWKI!

Otrzymałem dzisiaj zdjęcia papryki od Pana Ryszarda Nowaka z rejonu Potworowa,...

Przygotowanie szczepionek mikoryzowych

Jeszcze o przygotowaniu szczepionek mikoryzowych! Aby pokazać jak wygląda...

Kontakt

Zamówienia mikoryzy profesjonalnej:
Włodzimierz Szałański
Właściciel
tel. +48 502 236 128

Rudy 84, 24-130 Końskowola
e-mail: mikoryza@mykoflor.pl


tel. in english on scientific matters
+48 501 250 617 - Andrzej Klasa, Ph.D
Mail (in english): 
aklasa@uwm.edu.pl - Andrzej Klasa, Ph.D

Usługi mikoryzacyjne:
mgr Jerzy Nieswadba
tel.: 500 031 733, 602 535 417
e-mail: jurek@mykoflor.pl

projekt i realizacja