Rośliny ciepłolubne

CYTRUSY

Mandarynki też potrzebują ektomikoryzy

W liście załączonym do zdjęć z mikoryzacji mandarynek Robert Ślęzak napisał:

„W dolinie Neretvy gdzie się uprawia chorwackie mandarynki, w ostatnich latach pojawia się coraz więcej problemów.
Monokultury na wielkich powierzchniach, nawożenie sztucznymi nawozami, pestycydy oraz nawadnianie słoną wodą doprowadziły do degradacji gleby.
Zasolona i zakwaszona gleba blokuje większość mikro i makro składników, rośliny są słabo odżywione i bardziej narażone na choroby.
Żółte liście, obumieranie pojedynczych gałęzi i drzew, słabe kwitnienie i owocowanie oraz nierównomierne dojrzewanie.
Efektem tego jest coraz słabsze plonowanie i jakość mandarynek. „
Okazuje się, że zastosowana specyficzna szczepionka ektomikoryzowa już w pierwszym sezonie zadziałała na tyle, że efekty są widoczne gołym okiem i różnice analityczne też są istotne (zał. Tabela).
Prezentujemy zdjęcia autorstwa Roberta, gdzie z lewej są niemikoryzowane mandarynki a z prawej po mikoryzacji.

 

OLIWKI

Zbierając doświadczenia z mikoryzacji oliwek, z całą pewnością możemy stwierdzić, że efekty  plonotwórcze i prozdrowotne naszych szczepionek ektomikoryzowych są bardzo duże. Wyniki są uzależnione od plantacji, miejsca położenia, odmiany i innych czynników naturalnych, jednak zawsze są pozytywne dla roślin  oraz ekonomicznie opłacalne dla producentów.

W warunkach południa Europy mikoryza dla oliwek, winorośli, cytrusów jest szczególnie niezbędna, ze względu na obfite plonowanie w warunkach niedoboru wody (czasem przez większość sezonu wegetacyjnego) oraz przy dużym nasłonecznieniu.

Z naszych doświadczeń wynika cały pakiet efektów działania ektomikoryzy dla oliwek:

– wyższy plon
– większa masa  i rozmiary  owoców
– większa ilość kwiatów i owoców
– wyższa zawartość witaminy D (tokoferole) i skwalenu w oliwie
– większa zawartość tłuszczu
– więcej jednonienasyconych kwasów tłuszczowych i  omega-3
– rośliny lepiej odżywione o żywym wyglądzie i zdrowej zieleni w warunkach długookresowej suszy
–  stwierdzono znacznie mniej uszkodzeń spowodowanych przez owady (muchówki). /twarda skórka owoców dzięki lepszemu pobieraniu minerałów/
– – 24 litry wytłoczonej oliwy ze 100kg owoców !!! (standard to ok. 10l/100kg) w doświadczeniu OMAJOLA

Dwuletnie doświadczenia przeprowadzone zostały na terenie Chorwacji, na półwyspie Istria, gdzie naszym partnerem jest ekologiczna plantacja oliwek z własną wytwórnią oliwy OMAJOLAS. Ostatnie lata były bardzo problematyczne dla plantatorów oliwek w tej części Europy, głównie przez słabą kondycję oliwek, widoczne efekty niedoboru składników odżywczych, wody oraz zwiększonego występowania chorób i szkodników.

Produkowane przez  firmę szczepionki ektomikoryzowe dla oliwek , rozwiązują większość problemów z którymi borykają się producenci, powodując lepsze jakościowo i ilościowo plonowanie.

projekt i realizacja