Ważne informacje o mikoryzie w borówce!
Ponieważ rośnie zainteresowanie efektami mikoryzacji borówki w firmie Polskie borówki postanowiłem w skrócie omówić zaobserwowane efekty i dać mały komentarz o biologii mikoryzy. Roślina jest żywym organizmem i na działania uprawowe (nawożenie, ochrona chemią) właśnie tak reaguje, ale na błędy w uprawie również, tylko wtedy pokazuje nam swoją reakcją, że coś zostało źle zrobione, więc należy obserwować .
Borówki, jak wszystkie rośliny wrzosowate (Ericaceae) mają anatomiczną niedoskonałość, gdyż nie wytwarzają na korzeniach włośników (wystarczy spojrzeć na powiększenie). Związane jest z tym pewne ograniczenie w pobieraniu większości minerałów oraz wody. Grzyby mikoryzowe związane z korzeniami rozwiązują te problemy dzięki swoim enzymatycznym możliwościom oraz wielokrotnemu zwiększeniu powierzchni chłonnej, nawet kilka tysięcy razy.
Obecność grzybów mikoryzowych na korzeniach powoduje:
Znacznie sprawniejsze pobieranie wody, nawet z trudno dostępnych źródeł,
Aktywne ,bo enzymatyczne pobieranie składników mineralnych a zwłaszcza fosforu i azotu,
Optymalizacja asymilacji, czyli możliwie najwyższa w danych warunkach,
Ochrona czynna (kwas jasmonowy) i bierna przed patogenami i nicieniami ; liście i system korzeniowy,
Grzyby mikoryzowe hormonalnie stymulują wzrost i rozkrzewianie.
Wszystko to i jeszcze trochę innych zależności sprawia, że borówki zamikoryzowane rosną bardziej dynamicznie, dobrze się rozkrzewiają , więcej asymilują i obficiej owocują, a owoce są zdrowsze i smaczniejsze. Większość efektów już zaobserwowano w Polskich Borówkach.
Zainteresowanych zapraszam na stronę www.mikoryza.pl , gdzie jest obszerna prezentacja o mikoryzie. A borówka jest najbardziej ekologiczną z natury rośliną, gdyż u mnie 30-letnie borówki nigdy nie były chronione środkami chemicznymi a wiele owoców sprzedaliśmy i zjedliśmy, czego wszystkim Plantatorom życzę, a w co oczywiście trudno uwierzyć pod naciskiem sprzedawców produktów chemicznych.
projekt i realizacja