INFORMACJE NOWOROCZNE !

INFORMACJE NOWOROCZNE !

Gru 15, 2017 | Aktualności, Mykoflor, Polska

Tak jak w latach ubiegłych spróbuję podsumować nasze osiągnięcia w mikoryzacji a także przedstawić nasze plany na rok 2018. W nadchodzącym roku chcemy wprowadzić nową jakość mikoryzacji. Wzbogacamy nasze szczepionki typowo mikoryzowe o preparaty grzybowe i bakteryjne, których zadaniem jest zwiększenie możliwości biologicznych gleb uprawianych w kulturze ekologicznej, ale również tradycyjnej. Dzięki temu rośliny uprawiane na tych plantacjach będą miały większą odporność na choroby i stresy środowiskowe oraz  lepsze plonowanie. Oczywiście możliwe to jest łącznie ze szczepionką mikoryzową, gdyż tylko zespolone działanie ma siłę. Poniżej kilka informacji o naszych osiągnięciach i planach:
  1. TRUFLE; Nareszcie po paru latach oczekiwania od momentu mikoryzacji plantacji, głównie leszczyny, zostały znalezione te gatunki trufli, które zostały zaszczepione. W niektórych przypadkach pojawiły się nawet dodatkowe (Tuber dryophilum), które być może były jako asocjaty w izolatach korzeniowych. Możemy teraz z całym przekonaniem polecać i wykonywać mikoryzację następującymi gatunkami trufli:
  • Tuber magnatum pico
  • melanosporum
  • macrosporum
  • aestivum
  • albidum
  • borchii
  • uncinatum
  • mesentericum

Trufla letnia z naszej mikoryzacji

Są to gatunki, których grzybnią będziemy wykonywać zabiegi mikoryzacyjne w przyszłym 2018 roku.

2. WINOGRONA są tym gatunkiem, którego mikoryzacja plantacji (winnic) jest szczególnie polecana dla upraw ekologicznych (naturalnych). Kolejne doświadczenie wykonane w Austrii region Burgenland winnica Umathum, dowiodło słuszności i ogromnych zalet mikoryzacji, czyli „ tego się nie da inaczej zrobić”. Analizy owoców już po 3 (trzech) miesiącach od mikoryzacji, wykazały to czego się w tak krótkim czasie nie spodziewaliśmy. Dowód poniżej:

Dla informacji należy dodać, że winnica jest na bardzo kamienistym podłożu, na zboczu, narażona na przesychanie z powodu wiatrów od jeziora. Oczywiście należy zaznaczyć, że mikoryzacja robiona była nową generacją szczepionek winoroślowych, uzyskanych z winnic wcześniej zamikoryzowanych i z siedlisk naturalnych, gdzie wysadziliśmy młode nie zamikoryzowane krzewy. W chwili obecnej trwają prace nad nowymi grzybniami z wysadzonych pułapek mikoryzowych. Rok 2018 powinien przynieść doskonałe efekty mikoryzacji winnic no i duże zamówienia.

3. SADY I MALINIAKI ; właściciele tych upraw w ekologii coraz bardziej interesują się mikoryzacją. Oczywiście są często oszukiwani złą informacją przez nieuczciwą „konkurencję”, ale producenci którzy już zamikoryzowali swoje plantacje są najlepszymi informatorami świadczącymi o jej zaletach. Porównanie smaku i jakości malin z zamikoryzowanej plantacji z tymi bez mikoryzy, pozwala docenić działanie tych wspaniałych grzybów, gdyż  są w smaku dobrych malin leśnych a nawet lepsze, bo większe i słodsze. Sok oraz nalewka na nich to „niebo w gębie”. A rosną na takim podłożu, że można by zapytać właściciela po co nasypał tyle kamienia, może żeby było ładniej, a może to miała być droga?

Maliny na kamienistej rędzinie w pierwszym roku po posadzeniu

Jeżeli chodzi o sady, to w Wojciechowie już mają całkowite przekonanie, że mikoryzacja to dobra inwestycja o krótkim okresie zwrotu.  Grusze trzy lata temu miały liście jak cytryna a w tym roku piękne zielone i sporo dobrych gruszek na drzewach. Warto spytać właściciela,  Kamila Kutynę, dla zainteresowanych telefon do Niego 792 878 701.

Grusze przed mikoryzacją rok 2014, poniżej w 2017

4. DRZEWA W WARSZAWIE I INNYCH MIASTACH; Wprawdzie uważam iż plantacje różnych roślin, ale w ekologii, powinny być mikoryzowane w pierwszej kolejności, ale dla mieszkańców miast drzewa wokół nich są bardzo ważne. Z tego też powodu przygotowujemy odpowiednie szczepionki o bardzo bogatym składzie grzybów mikoryzowych, bakterii oraz grzybów owadobójczych, które Jurek Nieswadba w miastach aplikuje. W Warszawie wykonanych zostało kilka dość dużych mikoryzacji i z tych pierwszych już są widoczne efekty w postaci zdrowo rosnących drzew. Szczególnie ważne są drzewa o statusie chronionych, gdyż te zabytki przyrody powinny być ratowane w pierwszej kolejności. Tak tez czynimy i myślę , że ten kierunek jest rozwojowy i ważny.

5. NOWE PRODUKTY EKOLOGICZNE; przygotowujemy nowe produkty bakteryjne poprawiające jakość i różnorodność mikroflory glebowej jak i ograniczające aktywność oraz namnażanie się różnych chorób i nicieni glebowych. Preparaty bakteryjne będą zawierały deklarowaną ilość żywych bakterii około 109 /ml , Oznacza to, iż w porcji na 1 ha znajdzie się 25x1010 żywych bakterii, które można dodać do szczepionki mikoryzowej lub opryskać nimi glebę. Do szczepionki mikoryzowej można również włączyć grzyby antagonistyczne wobec wielu owadów. Te preparaty dopasowujemy do zagrożenia szkodnikami owadzimi (np. Popilia japońska) w danym środowisku i oczywiście jest to żywa grzybnia a nie suchy preparat, gdyż nie ma uniwersalnych grzybów a tym bardziej suchych. Sadownicy i inni producenci, niekoniecznie ekologiczni, mają często ogromne problemy z nowymi nasadzeniami na glebach zmęczonych. Najlepszą receptą na ten problem jest właśnie taka kompleksowa szczepionka, która ogranicza działanie organizmów destrukcyjnych dla uprawy. Doprowadzenie gleby w konkretnej uprawie do biologicznej „dynamicznej równowagi” pozwala na ograniczenie bądź wyeliminowanie wielu zabiegów środkami chemicznymi, i dlatego nas nie lubią producenci tych środków. A patrząc na całą sprawę ekonomicznie, to jak już nie raz podkreślałem, zabieg wykonywany raz na kilkanaście lat, jest przez ten mianownik znacznie tańszy.

6. Z ostatniej chwili: w przygotowaniu jest najnowsza szczepionka na guzowatość korzeni (Agrobacterium tumefaciens) , która zawiera szczep bakterii antagonistycznych wobec tego patogena. Rzecz dotyczy zarówno szkółkarzy jak i sadowników, gdyż bakteria guzowatości potrafi znacznie ograniczyć wzrost zarówno w nasadzeniach nowych jak i odnowieniach sadów. Produkcję rozpoczniemy po otrzymaniu pierwszych zamówień.

Archiwa

projekt i realizacja