INFORMACJE NOWOROCZNE !

Gru 15, 2017Aktualności, Mykoflor, Polska

Tak jak w latach ubiegłych spróbuję podsumować nasze osiągnięcia w mikoryzacji a także przedstawić nasze plany na rok 2018. W nadchodzącym roku chcemy wprowadzić nową jakość mikoryzacji. Wzbogacamy nasze szczepionki typowo mikoryzowe o preparaty grzybowe i bakteryjne, których zadaniem jest zwiększenie możliwości biologicznych gleb uprawianych w kulturze ekologicznej, ale również tradycyjnej. Dzięki temu rośliny uprawiane na tych plantacjach będą miały większą odporność na choroby i stresy środowiskowe oraz  lepsze plonowanie. Oczywiście możliwe to jest łącznie ze szczepionką mikoryzową, gdyż tylko zespolone działanie ma siłę. Poniżej kilka informacji o naszych osiągnięciach i planach:
  1. TRUFLE; Nareszcie po paru latach oczekiwania od momentu mikoryzacji plantacji, głównie leszczyny, zostały znalezione te gatunki trufli, które zostały zaszczepione. W niektórych przypadkach pojawiły się nawet dodatkowe (Tuber dryophilum), które być może były jako asocjaty w izolatach korzeniowych. Możemy teraz z całym przekonaniem polecać i wykonywać mikoryzację następującymi gatunkami trufli:
  • Tuber magnatum pico
  • melanosporum
  • macrosporum
  • aestivum
  • albidum
  • borchii
  • uncinatum
  • mesentericum

Trufla letnia z naszej mikoryzacji

Są to gatunki, których grzybnią będziemy wykonywać zabiegi mikoryzacyjne w przyszłym 2018 roku.

2. WINOGRONA są tym gatunkiem, którego mikoryzacja plantacji (winnic) jest szczególnie polecana dla upraw ekologicznych (naturalnych). Kolejne doświadczenie wykonane w Austrii region Burgenland winnica Umathum, dowiodło słuszności i ogromnych zalet mikoryzacji, czyli „ tego się nie da inaczej zrobić”. Analizy owoców już po 3 (trzech) miesiącach od mikoryzacji, wykazały to czego się w tak krótkim czasie nie spodziewaliśmy. Dowód poniżej:

Dla informacji należy dodać, że winnica jest na bardzo kamienistym podłożu, na zboczu, narażona na przesychanie z powodu wiatrów od jeziora. Oczywiście należy zaznaczyć, że mikoryzacja robiona była nową generacją szczepionek winoroślowych, uzyskanych z winnic wcześniej zamikoryzowanych i z siedlisk naturalnych, gdzie wysadziliśmy młode nie zamikoryzowane krzewy. W chwili obecnej trwają prace nad nowymi grzybniami z wysadzonych pułapek mikoryzowych. Rok 2018 powinien przynieść doskonałe efekty mikoryzacji winnic no i duże zamówienia.

3. SADY I MALINIAKI ; właściciele tych upraw w ekologii coraz bardziej interesują się mikoryzacją. Oczywiście są często oszukiwani złą informacją przez nieuczciwą „konkurencję”, ale producenci którzy już zamikoryzowali swoje plantacje są najlepszymi informatorami świadczącymi o jej zaletach. Porównanie smaku i jakości malin z zamikoryzowanej plantacji z tymi bez mikoryzy, pozwala docenić działanie tych wspaniałych grzybów, gdyż  są w smaku dobrych malin leśnych a nawet lepsze, bo większe i słodsze. Sok oraz nalewka na nich to „niebo w gębie”. A rosną na takim podłożu, że można by zapytać właściciela po co nasypał tyle kamienia, może żeby było ładniej, a może to miała być droga?

Maliny na kamienistej rędzinie w pierwszym roku po posadzeniu

Jeżeli chodzi o sady, to w Wojciechowie już mają całkowite przekonanie, że mikoryzacja to dobra inwestycja o krótkim okresie zwrotu.  Grusze trzy lata temu miały liście jak cytryna a w tym roku piękne zielone i sporo dobrych gruszek na drzewach. Warto spytać właściciela,  Kamila Kutynę, dla zainteresowanych telefon do Niego 792 878 701.

Grusze przed mikoryzacją rok 2014, poniżej w 2017

4. DRZEWA W WARSZAWIE I INNYCH MIASTACH; Wprawdzie uważam iż plantacje różnych roślin, ale w ekologii, powinny być mikoryzowane w pierwszej kolejności, ale dla mieszkańców miast drzewa wokół nich są bardzo ważne. Z tego też powodu przygotowujemy odpowiednie szczepionki o bardzo bogatym składzie grzybów mikoryzowych, bakterii oraz grzybów owadobójczych, które Jurek Nieswadba w miastach aplikuje. W Warszawie wykonanych zostało kilka dość dużych mikoryzacji i z tych pierwszych już są widoczne efekty w postaci zdrowo rosnących drzew. Szczególnie ważne są drzewa o statusie chronionych, gdyż te zabytki przyrody powinny być ratowane w pierwszej kolejności. Tak tez czynimy i myślę , że ten kierunek jest rozwojowy i ważny.

tel. in english on scientific matters +48 602 505 852 - Andrzej Klasa, Ph.D Mail (in english): aklasa@uwm.edu.pl - Andrzej Klasa, Ph.D

Archiwa

projekt i realizacja