O Firmie

Historia i współczesność

W roku 1978 zakupiliśmy na gruntach wsi Rudy w gminie Końskowola działkę rolną. Taki był początek. Na tej ziemi założyliśmy szkółkę drzewek owocowych, która cieszyła się uznaniem sadowników. Po zmianach ustrojowych w 1989 stopniowo zmieniliśmy profil szkółki na rośliny ozdobne, co do dzisiaj robi córka Dorota ze swym mężem Aleksandrem Cegiełką. Ja od 1982 roku miałem kontakty z mikrobiologami IUNG a konkretnie z nieżyjącym już dr. Wojciechem Paszkowskim i dr. Andrzejem Księżniakiem. W tamtych latach dr Paszkowski przygotowywał inokulum z bakterii Agrobacterium radiobacter K-84 do zaprawiania korzeni przeciwko guzowatości. Takie były dawne dzieje firmy, która wówczas była zwykłym gospodarstwem szkółkarskim.

Kontakty z mikrobiologami zrodziły pomysł aby spróbować produkcji grzybni mikoryzowych co było wówczas na początku rozwoju na Świecie. W 1999 roku wykonane zostały przez dr. Andrzeja Księżniaka pierwsze izolaty. Było ich kilka, a jeden z nich “JUNI X” jest stosowany do dzisiaj i to dla niemal wszystkich roślin iglastych.

Przez następne lata została dopracowana technologia rozmnażania i izolacji. Obecnie oferujemy preparaty mikoryzowe złożone najczęściej z kilku grzybni izolowanych z korzeni roślin występujących w określonych siedliskach przeważnie leśnych.

Podczas Targów Leśnych w Rogowie w 2002 roku powstał oryginalny pomysł wykorzystania opryskiwacza Kwazar do wgłębnej inokulacji szczepionek, która jest własnym, nieopatentowanym rozwiązaniem firmy i pierwszym tego typu na świecie. Są tacy, którzy uważają, że jest niemożliwym, aby takie rozwiązanie było skuteczne.

Również spektrum zainteresowań jest o wiele szersze, gdyż od iglastych i wrzosowatych doszliśmy również do wierzby, winorośli, drzew liściastych oraz do Endomikoryz.

Ogromnie ważną rolę przywiązujemy do współpracy z naukowcami, którzy w licznych doświadczeniach testują i określają przydatność praktyczną naszych szczepionek. A są to pracownicy naukowi Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i jeszcze kilku placówek naukowych. Wymienić tutaj należy prof. dr hab. Bożennę Borkowską, prof. dr hab. Leszka Orlikowskiego, prof. dr hab. Stanisławę Korszun, dr. Andrzeja Klasę no i oczywiście współtwórcę firmy dr. Andrzeja Księżniaka. Oczywiście jest tych osób coraz więcej i nie sposób wymienić wszystkich. Ważne jest to co robią dla rozwoju mikoryzacji w Polsce.

Perspektywy na przyszłość są coraz bardziej rozwojowe, gdyż zainteresowanie naszymi mikoryzami sięga od Gibraltaru po Charków i Jałtę. Zakładane są doświadczenia również poza granicami Polski, gdyż grzyby mikoryzowe są wszędzie potrzebne, a wielu miejscach zaczynają być coraz bardziej cenione.

Włodzimierz Szałański

Właściciel

Włodzimierz J. Wojciech Szałański

Włodzimierz J. Wojciech Szałański

Życzenia noworoczne

Wszystkim interesującym się mikoryzą i obserwującym moje posty na FB i...

Kilka przemyśleń na jesień!

Tym razem muszę obserwującym nasze posty przekazać kilka przemyśleń...

Ważne obserwacje na borówce po mikoryzacji!!!

Dzięki uważnym obserwacjom w szkółce i na plantacji Berry Lu (Polskie Borówki)...

Druga wizyta w tym roku!

Po miesiącu znowu odwiedziłem Panią Monikę i mogę powiedzieć, że moja recepta...

Dzisiaj u Moniki Cegiełki!

Wczoraj dzwoniła do mnie pani Monika zbulwersowana reakcją jej znajomego na...

NIE TYLKO BORÓWKI!

Otrzymałem dzisiaj zdjęcia papryki od Pana Ryszarda Nowaka z rejonu Potworowa,...

Kontakt

Zamówienia mikoryzy profesjonalnej:
Włodzimierz Szałański
Właściciel
tel. +48 502 236 128

Rudy 84, 24-130 Końskowola
e-mail: mikoryza@mykoflor.pl


contact in English on business matters / общение на русском языке по деловым вопросам:
Kamil Staszewski
+48 697 554 141
e-mail: kamil@berrylu.pl

Usługi mikoryzacyjne:
mgr Jerzy Nieswadba
tel.: 500 031 733, 602 535 417
e-mail: jurek@mykoflor.pl

projekt i realizacja