O Firmie

Historia i współczesność

W roku 1978 zakupiliśmy na gruntach wsi Rudy w gminie Końskowola działkę rolną. Taki był początek. Na tej ziemi założyliśmy szkółkę drzewek owocowych, która cieszyła się uznaniem sadowników. Po zmianach ustrojowych w 1989 stopniowo zmieniliśmy profil szkółki na rośliny ozdobne, co do dzisiaj robi córka Dorota ze swym mężem Aleksandrem Cegiełką. Ja od 1982 roku miałem kontakty z mikrobiologami IUNG a konkretnie z nieżyjącym już dr. Wojciechem Paszkowskim i dr. Andrzejem Księżniakiem. W tamtych latach dr Paszkowski przygotowywał inokulum z bakterii Agrobacterium radiobacter K-84 do zaprawiania korzeni przeciwko guzowatości. Takie były dawne dzieje firmy, która wówczas była zwykłym gospodarstwem szkółkarskim.

Kontakty z mikrobiologami zrodziły pomysł aby spróbować produkcji grzybni mikoryzowych co było wówczas na początku rozwoju na Świecie. W 1999 roku wykonane zostały przez dr. Andrzeja Księżniaka pierwsze izolaty. Było ich kilka, a jeden z nich “JUNI X” jest stosowany do dzisiaj i to dla niemal wszystkich roślin iglastych.

Przez następne lata została dopracowana technologia rozmnażania i izolacji. Obecnie oferujemy preparaty mikoryzowe złożone najczęściej z kilku grzybni izolowanych z korzeni roślin występujących w określonych siedliskach przeważnie leśnych.

Podczas Targów Leśnych w Rogowie w 2002 roku powstał oryginalny pomysł wykorzystania opryskiwacza Kwazar do wgłębnej inokulacji szczepionek, która jest własnym, nieopatentowanym rozwiązaniem firmy i pierwszym tego typu na świecie. Są tacy, którzy uważają, że jest niemożliwym, aby takie rozwiązanie było skuteczne.

Również spektrum zainteresowań jest o wiele szersze, gdyż od iglastych i wrzosowatych doszliśmy również do wierzby, winorośli, drzew liściastych oraz do Endomikoryz.

Ogromnie ważną rolę przywiązujemy do współpracy z naukowcami, którzy w licznych doświadczeniach testują i określają przydatność praktyczną naszych szczepionek. A są to pracownicy naukowi Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i jeszcze kilku placówek naukowych. Wymienić tutaj należy prof. dr hab. Bożennę Borkowską, prof. dr hab. Leszka Orlikowskiego, prof. dr hab. Stanisławę Korszun, dr. Andrzeja Klasę no i oczywiście współtwórcę firmy dr. Andrzeja Księżniaka. Oczywiście jest tych osób coraz więcej i nie sposób wymienić wszystkich. Ważne jest to co robią dla rozwoju mikoryzacji w Polsce.

Perspektywy na przyszłość są coraz bardziej rozwojowe, gdyż zainteresowanie naszymi mikoryzami sięga od Gibraltaru po Charków i Jałtę. Zakładane są doświadczenia również poza granicami Polski, gdyż grzyby mikoryzowe są wszędzie potrzebne, a wielu miejscach zaczynają być coraz bardziej cenione.

Włodzimierz Szałański

Właściciel

Włodzimierz J. Wojciech Szałański

Włodzimierz J. Wojciech Szałański

Konsultanci naukowi

Prof. dr hab. Leszek Orlikowski

Prof. dr hab. Leszek Orlikowski

Również pracownik naukowy ISiK w Skierniewicach, kierownik Zakładu Ochrony Roślin Ozdobnych, uznany fitopatolog, największy autorytet w ochronie przed Phythophthora ssp. Prowadzi badania nad ochronnym działaniem naszych szczepionek i testuje je pod tym kątem.Strona informacyjna o prof. dr hab. Leszku Orlikowskim w portalu “Nauka Polska” – kliknij tutaj.

Prof. dr hab. Tadeusz Baranowski

Prof. dr hab. Tadeusz Baranowski

Kierownik Katedry Metod Ochrony Roślin, zwolennik ograniczania chemii w ochronie roślin, opiekun naukowy zieleni miejskiej Poznania. Wprowadza skutecznie mikoryzę do świadomości studentów i praktyków.Strona informacyjna o prof. dr hab. Tadeuszu Baranowskim w portalu “Nauka Polska” – kliknij tutaj.

Dr Andrzej Księżniak

Dr Andrzej Księżniak

Dr Andrzej Księżniak — Mykolog zajmujący się grzybami mikoryzowymi, pracownik IUNG-Puławy. Inicjator założenia firmy oraz główny konsultant i autor wielu izolatów mikoryzowych (Juni X). Autor wielu prac z dziedziny mikoryzowej. Szczególnie zasłużony dla Firmy.Strona informacyjna o dr Andrzeju Księżniaku w portalu “Nauka Polska” – kliknij tutaj.

Dr hab. Andrzej Klasa

Dr hab. Andrzej Klasa

Wykładowca na UWM w Olsztynie, specjalista energetyki odnawialnej, szczególnie dotyczącej wierzby energetycznej. Posiada szczególną wrażliwość i wiedzę o środowisku – ekolog z sercem.Strona informacyjna o dr Andrzeju Klasie w portalu “Nauka Polska” – kliknij tutaj.

Nowa forma i jakość NITROFLORY

Nowa forma i jakość NITROFLORYGru 1, 2016 Nowa forma i jakość NITROFLORY...
Więcej

Nowe produkty mikoryzowe dla roślin uprawnych!

Nowe produkty mikoryzowe dla roślin uprawnych!Gru 1, 2016 „Mikoryzowy...
Więcej

Tegoroczne sukcesy mikoryzacyjne

Tegoroczne sukcesy mikoryzacyjneLis 10, 2016 W mijającym roku...
Więcej

Zaskakujące efekty mikoryzacji winorośli w Chorwacji

Posadzone na wiosnę tego roku (2015) winogrona z mikoryzą i bez pokazały...
Więcej

Chorwacka Borówka

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badań z Chorwacji: Mikoriza...
Więcej

Ważne informacje dla uprawiających borówki i inne wrzosowate.

Jak wcześniej już informowaliśmy, borówki i inne wrzosowate po...
Więcej

Kontakt


Włodzimierz Szałański

tel. 0 502 236 128
Rudy 84, 24-130 Końskowola

e-mail: mikoryza@mykoflor.pl


tel. in english and deutsh on businnes and scientific matters:

Robert Cysewski, Ph.D
+48 512 186 904

mail in english and deutsh on businnes and scientific matters:

Robert Cysewski, Ph.D
research@mykoflor.eu


tel. in english on scientific matters:

Andrzej Klasa, Ph.D
+48 602 505 852

Mail (in english): 

Andrzej Klasa, Ph.D
aklasa@uwm.edu.pl

projekt i realizacja