O Firmie

Historia i współczesność

W roku 1978 zakupiliśmy na gruntach wsi Rudy w gminie Końskowola działkę rolną. Taki był początek. Na tej ziemi założyliśmy szkółkę drzewek owocowych, która cieszyła się uznaniem sadowników. Po zmianach ustrojowych w 1989 stopniowo zmieniliśmy profil szkółki na rośliny ozdobne, co do dzisiaj robi córka Dorota ze swym mężem Aleksandrem Cegiełką. Ja od 1982 roku miałem kontakty z mikrobiologami IUNG a konkretnie z nieżyjącym już dr. Wojciechem Paszkowskim i dr. Andrzejem Księżniakiem. W tamtych latach dr Paszkowski przygotowywał inokulum z bakterii Agrobacterium radiobacter K-84 do zaprawiania korzeni przeciwko guzowatości. Takie były dawne dzieje firmy, która wówczas była zwykłym gospodarstwem szkółkarskim.

Kontakty z mikrobiologami zrodziły pomysł aby spróbować produkcji grzybni mikoryzowych co było wówczas na początku rozwoju na Świecie. W 1999 roku wykonane zostały przez dr. Andrzeja Księżniaka pierwsze izolaty. Było ich kilka, a jeden z nich “JUNI X” jest stosowany do dzisiaj i to dla niemal wszystkich roślin iglastych.

Przez następne lata została dopracowana technologia rozmnażania i izolacji. Obecnie oferujemy preparaty mikoryzowe złożone najczęściej z kilku grzybni izolowanych z korzeni roślin występujących w określonych siedliskach przeważnie leśnych.

Podczas Targów Leśnych w Rogowie w 2002 roku powstał oryginalny pomysł wykorzystania opryskiwacza Kwazar do wgłębnej inokulacji szczepionek, która jest własnym, nieopatentowanym rozwiązaniem firmy i pierwszym tego typu na świecie. Są tacy, którzy uważają, że jest niemożliwym, aby takie rozwiązanie było skuteczne.

Również spektrum zainteresowań jest o wiele szersze, gdyż od iglastych i wrzosowatych doszliśmy również do wierzby, winorośli, drzew liściastych oraz do Endomikoryz.

Ogromnie ważną rolę przywiązujemy do współpracy z naukowcami, którzy w licznych doświadczeniach testują i określają przydatność praktyczną naszych szczepionek. A są to pracownicy naukowi Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i jeszcze kilku placówek naukowych. Wymienić tutaj należy prof. dr hab. Bożennę Borkowską, prof. dr hab. Leszka Orlikowskiego, prof. dr hab. Stanisławę Korszun, dr. Andrzeja Klasę no i oczywiście współtwórcę firmy dr. Andrzeja Księżniaka. Oczywiście jest tych osób coraz więcej i nie sposób wymienić wszystkich. Ważne jest to co robią dla rozwoju mikoryzacji w Polsce.

Perspektywy na przyszłość są coraz bardziej rozwojowe, gdyż zainteresowanie naszymi mikoryzami sięga od Gibraltaru po Charków i Jałtę. Zakładane są doświadczenia również poza granicami Polski, gdyż grzyby mikoryzowe są wszędzie potrzebne, a wielu miejscach zaczynają być coraz bardziej cenione.

Włodzimierz Szałański

Właściciel

Włodzimierz J. Wojciech Szałański

Włodzimierz J. Wojciech Szałański

Konsultanci naukowi

Prof. dr hab. Leszek Orlikowski

Prof. dr hab. Leszek Orlikowski

Również pracownik naukowy ISiK w Skierniewicach, kierownik Zakładu Ochrony Roślin Ozdobnych, uznany fitopatolog, największy autorytet w ochronie przed Phythophthora ssp. Prowadzi badania nad ochronnym działaniem naszych szczepionek i testuje je pod tym kątem.Strona informacyjna o prof. dr hab. Leszku Orlikowskim w portalu “Nauka Polska” – kliknij tutaj.

Prof. dr hab. Tadeusz Baranowski

Prof. dr hab. Tadeusz Baranowski

Kierownik Katedry Metod Ochrony Roślin, zwolennik ograniczania chemii w ochronie roślin, opiekun naukowy zieleni miejskiej Poznania. Wprowadza skutecznie mikoryzę do świadomości studentów i praktyków.Strona informacyjna o prof. dr hab. Tadeuszu Baranowskim w portalu “Nauka Polska” – kliknij tutaj.

Dr Andrzej Księżniak

Dr Andrzej Księżniak

Dr Andrzej Księżniak — Mykolog zajmujący się grzybami mikoryzowymi, pracownik IUNG-Puławy. Inicjator założenia firmy oraz główny konsultant i autor wielu izolatów mikoryzowych (Juni X). Autor wielu prac z dziedziny mikoryzowej. Szczególnie zasłużony dla Firmy.Strona informacyjna o dr Andrzeju Księżniaku w portalu “Nauka Polska” – kliknij tutaj.

Dr hab. Andrzej Klasa

Dr hab. Andrzej Klasa

Wykładowca na UWM w Olsztynie, specjalista energetyki odnawialnej, szczególnie dotyczącej wierzby energetycznej. Posiada szczególną wrażliwość i wiedzę o środowisku – ekolog z sercem.Strona informacyjna o dr Andrzeju Klasie w portalu “Nauka Polska” – kliknij tutaj.

INFORMACJE NOWOROCZNE !

INFORMACJE NOWOROCZNE !Gru 15, 2017 Tak jak w latach ubiegłych...
Więcej

Co nowego na sfilmowanych plantacjach?

Co nowego na sfilmowanych plantacjach?Wrz 19, 2017 Po wizycie 24...
Więcej

Nowe możliwości uprawy malin

Nowe możliwości uprawy malinLip 7, 2017 Najnowsze wpisy INFORMACJE...
Więcej

Sady z mikoryzą MYKOFLOR na glebie wapiennej

Sady z mikoryzą MYKOFLOR na glebie wapiennejCze 26, 2017 Najnowsze...
Więcej

Dlaczego warto zainwestować w mikoryzację.

Dlaczego warto zainwestować w mikoryzację.Kwi 24, 2017 Wielu...
Więcej

Nowa forma i jakość NITROFLORY

Sady i jagodniki Więcej Wrzosowate, borówki Więcej Drzewa lasu i parku...
Więcej

Kontakt

Zamówienia mikoryzy profesjonalnej:
Włodzimierz Szałański
Właściciel
tel. +48 502 236 128

Rudy 84, 24-130 Końskowola
e-mail: mikoryza@mykoflor.pl


Zamówienia Nitroflory i mikoryzy amatorskiej:
Janusz Peroń - tel. +48 604 413 418


tel. in English and German on businnes and scientific matters:

+48 512 186 904

mail in English and German on businnes and scientific matters:

research@mykoflor.eu

Usługi mikoryzacyjne:
mgr Jerzy Nieswadba
tel.: 500 031 733, 602 535 417
e-mail: jurek@mykoflor.pl

projekt i realizacja