Nowości w ofercie na 2013 rok

W nowym sezonie 2013 nieco zmieniamy charakterystyki „Grzybów Jadalnych” , rozdzielając ich skład i zastosowanie oddzielnie dla iglastych i dla drzew liściastych. Dzięki temu w obydwu szczepionkach są grzyby bardziej specyficzne dla tych grup roślin.

W szczepionce „Grzyby drzew iglastych” znajduje się więcej grzybów specyficznych dla tej grupy i wzbogacone o izolaty korzeniowe i niejadalne (ale nie trujące) muchomory. Skład jest podany w opisie szczepionki (kliknij). Szczepionka tylko niewiele różni się od dotychczasowej dla „Iglastych”.

Znaczne różnice są natomiast w nowej szczepionce „Grzyby drzew liściastych”, gdyż zabrane zostały z niej te, które były dla drzew iglastych. Ale w zamian zostały dodane izolaty korzeniowe z buka, dębu, lipy i innych, dzięki czemu ten pełniejszy skład zapewni lepsze efekty mikoryzacyjne a może i więcej „grzybów”, choć mogą być miedzy nimi również niejadalne, będące dobrymi mikoryzantami.

Absolutną nowością jest szczepionka „Agrest Porzeczki Maliny Jeżyny”, która zawiera izolaty z dziko rosnących tychże gatunków. Liczne zapytania i zainteresowanie takim produktem skłoniły nas do zrobienia izolatów grzybów mikoryzujących te rośliny. Przypuszczamy, że i owoce tych gatunków po wprowadzeniu grzybów będą smaczniejsze i zdrowsze dla organizmu.

Sprawdzona przez amatorów i niektórych sadowników szczepionka dla drzew owocowych, będzie miała zastosowanie również dla pozostałych gatunków z rodziny Rosaceae . Wprawdzie są to gatunki ozdobne jak jarząby, głogi, i inne, ale mają też jadalne owoce i mogą być smaczniejsze dzięki mikoryzie. Oczywiście pozostałym ozdobnym z tej rodziny ta szczepionka nie zaszkodzi.