Podsumowanie 2012 i propozycje na 2013 rok.

Zgodnie z pewną tradycją na przełomie roku poprzedniego z następnym staram się podsumować nasze sukcesy w mikoryzacyjnym biznesie.

Rok 2012 był bardzo owocny w pozytywne efekty naszych wcześniejszych i tegorocznych zabiegów mikoryzacyjnych. Zebraliśmy owoce winogron ze Szwajcarii i przekazaliśmy do analiz do Olsztyna. Część z tych owoców posłużyła do zrobienia pierwszego wina z mikoryzowanych winogron. W chwili obecnej (10.01.2013) wiem, że już jest gotowe do degustacji. Tak więc będziemy mogli zrobić porównanie analityczne i organoleptyczne naszego wina (Pinot Noir) z innymi gatunkami win. Wyniki analiz wina z mikoryzowanych winogron są już zaprezentowane na naszej stronie internetowej (kliknij) i wynika z nich, że winogrona (i wino) z mikoryzą są znacznie bogatsze w pożądane dla koneserów składniki, zdrowsze i smaczniejsze od kontrolnych winogron (i win) bez mikoryzy.

W tym roku zostały również zamikoryzowane dość znaczące powierzchnie winorośli w Chorwacji, gdzie działa nasz przedstawiciel Robert Ślęzak. Tam również zostało zrobione wino do porównania i to nawet dosyć duża ilość (czekamy na wyniki degustacji przez miejscowych fachowców od win). W Chorwacji najważniejsza okazała się jednak mikoryzacja owocujących drzew oliwki. Zebrane owoce zostały przez Roberta wysłane do analizy, które wykonało certyfikowane laboratorium Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego. Zważywszy na krótki okres od mikoryzacji (5 miesięcy) i dojrzałe drzewa o rozwiniętym systemie korzeniowym wyniki przeszły najśmielsze oczekiwania. Wyniki analiz jakościowych i ilościowych pokazały doskonałe działanie naszej mikoryzy na drzewa oliwne. Przyrost plonu wraz ze zwiększoną zawartością tłuszczu w owocach daje gwarancję sukcesu finansowego plantatora – koszt mikoryzacji zwraca się w pierwszym roku a drugie tyle pozostaje jego kieszeni.

To były najważniejsze sukcesy interesujące głównie profesjonalistów plantatorów. Amatorskie zastosowania to głównie grzyby jadalne, o których kilka słów komentarza. Szczepionka „GRZYBY JADALNE” cieszyła się dość dużym zainteresowaniem, tym większym im więcej owocników pokazało się w ogródkach. Ale muszę poinformować, iż 2013 jest ostatnim rokiem kiedy będą dostępne. Przewidujemy pewną modernizację asortymentu, tak aby przyrodniczo był to lepszy produkt. O szczegółach oczywiście poinformujemy a na razie tyko taka skrótowa informacja.

Pojawią się w tym roku nowe szczepionki ektomikoryzowe: dla krzewów malin, jeżyn, porzeczek i agrestu. Zainteresowani są nimi również plantatorzy na Bałkanach a być może i w Polsce. Naukowcy zajmujący się badaniami tych roślin może zechcą spróbować w doświadczeniach naszych szczepionek.

Dla drzew owocowych przewidujemy nową wersję preparatu wzbogaconą o grzyby dla innych różowatych. Będzie to nowa szczepionka o szerszym spektrum zastosowań, również w terenach zieleni miejskiej i autostradowej; chodzi o rodzaje Sorbus , Crataegus, Cotoneaster i oczywiście ozdobne Prunus, Malus, Pirus i t.p. Pozytywne wyniki analizy jabłek mikoryzowanych w Chorwacji wskazują na duże możliwości grzybów mikoryzowych jeżeli chodzi o poprawę własności dietetycznych tych i prawdopodobnie innych owoców. Szczepionki powinny zostać wprowadzone głównie do sadów ekologicznych i produkujących na potrzeby przetwórstwa; więcej pektyn i witamin (kliknij).

Wiele zapytań o szczepionkę z grzybnią trufli wskazuje na zainteresowanie takim produktem. Ponieważ uważamy, że zastosowania mogą być wyłącznie profesjonalne, amatorska wersja jest wycofana ze sprzedaży. Osoby zainteresowane założeniem plantacji mogą uzyskać informacje przez stronę www.truffletree.eu . Czynione są przygotowania do założenia pierwszych plantacji trufli mikoryzowanych naszą szczepionką poza granicami Polski (ok. 20 hektarów). W kraju posadziliśmy w Olsztynie na terenie doświadczalnym UWM poletko około 5 arowe i będziemy je obserwować.

Ale najważniejsza dla Amatorów jest informacja cenowa. Ponieważ nasze szczepionki dobrze się sprzedają z powodu uznania jakie sobie zdobyły, od tego roku ceny zostają obniżone i w detalu wszystkie ektomikoryzy powinny być sprzedawane w granicach 30 zł. Myślę, że jeszcze zwiększy to zainteresowanie i sprzedaż.

Włodzimierz Szałański