Mikoryza w winogronach – podsumowanie efektów!

Po wyizolowaniu pierwszych grzybni mikoryzowych (ekto?) z winogron rosnących w Hołosijewskim Lesie w Kijowie (Ukraina), założone zostały na Węgrzech i w Poznaniu doświadczenia na powierzchniach doświadczalnych i produkcyjnych (lata 2008 – 2011). Wyniki zebrane zostały w opracowaniu dra Marcina Kolasińskiego (UP Poznań) , które cytujemy w innym miejscu a podsumowanie całości ujęto w piśmie podpisanym przez Pania prof. Stanisławę Korszun .

ulotka prezentująca efekty mikoryzy winorośli:

 

Na zaproszenie Instytutu Delinat z Arbaz w Szwajcarii wiosną 2010 roku wykonane zostały mikoryzacje czterema różnymi szczepami grzybów mikoryzacje w kilkuletniej winnicy doświadczalnej. Plan doświadczenia na stronie Instytutu:

http://www.delinat-institut.org/de/ct/45-Mykorrhizierung-von-Reben

 

Podsumowując cytowane i inne mikoryzacje winnic możemy tylko stwierdzić, że żadnymi innymi środkami dopuszczonymi do stosowania w produkcji winiarskiej zarówno organicznej jak i tradycyjnej, nie można uzyskać takich efektów jakościowych. Wynika to z analiz winogron z ubiegłego i bieżącego roku. Pokazujemy to w załączonych tabelach. Należy jednocześnie zaznaczyć powtarzalność uzyskiwanych efektów mikoryzacji, co wyraźnie wskazuje na jej trwały efekt i zainteresowanie winogron symbiozą z grzybami mikoryzowymi.

Możemy więc polecić nasze szczepionki, jako jedyne na Świecie i całkowicie oryginalne, do stosowania w winnicach Polski i Europy. Obecnie , ciągle udoskonalane, zawierają również nowe izobaty z naturalnych siedlisk w Chorwacji oraz reizolaty z mikoryzowanych doświadczeń.