FOCUS 22/07/11 „Rośliny takie jak my”

* Mikoryza zapewnia korzeniom ochronę przed atakiem chorobotwórczych grzybów oraz mikroskopijnych szkodników – nicieni.

* Za pośrednictwem sieci podziemnych powiązań (tzw. grzybokorzenia) rośliny wspierają się wzajemnie. Stare daglezje pomagają rosnąć młodym drzewkom, oferując ich korzeniom zastrzyk węgla, azotu i wody. To kolejny argument za tym, by nie czyścić lasu ze starych, nawet mocno spróchniałych drzew.

* W ten sam sposób nawiązywane są sojusze międzygatunkowe w mieszanym lesie, gdzie drzewa iglaste rosną obok liściastych. Brzoza papierowa śle dostawy węgla dla rosnących opodal młodych drzewek daglezji. Siewki dostawały większe „paczki żywnościowe” w środku lata, gdy znajdowały się w głębokim cieniu w pełni rozwiniętych liści wyższych od nich roślin. Na wiosnę i jesienią brzozy pozbywają się liści, a wraz z nimi tracą produkcyjną moc. Zimozielona iglasta daglezja może się wtedy odwdzięczyć – strumień związków węgla płynie w kierunku brzozy.

* Uczeni z Południowo- chińskiego Uniwersytetu Rolniczego dowiedliniedawno, że rośliny pomidora, gdy ich liściom zagrażają chorobotwórcze grzyby, wysyłają ostrzeżenie o ataku podziemnym „łączem internetowym”. Inne osobniki, nawet jeśli same nie są jeszcze bezpośrednio zagrożone chorobą, uruchamiają mechanizmy obronne.

FOCUS 22/07/11 „Rośliny takie jak my”