KASZTANOWCE I PROBLEMY Z NIMI DO ROZWIĄZANIA PRZEZ MIKORYZĘ !!!

KASZTANOWCE I PROBLEMY Z NIMI DO ROZWIĄZANIA PRZEZ MIKORYZĘ !!!

Posadzone w wielu miastach i alejach kasztanowce (Aesculus hippocastanum) od kilku lat są atakowane przez maleńkiego motyla Szrotówka kasztanowcowiaczka. Przyleciał on z południa Europy i zadomowił się w Europie Środkowej no i w Polsce. Aby nie powodował brzydkich uszkodzeń liści wprowadzano do pni drzew środki owadobójcze, których ubocznym działaniem były nekrozy w pniach drzew a następstwem niejednokrotnie zamieranie tychże.

Aby uniknąć takich sytuacji środek owadobójczy do tych iniekcji nie został zarejestrowany, między innymi dzięki protestom ekologów w tym prof. Tadeusza Baranowskiego.

Dla zrównoważenia przyrody, której w miastach należy pomóc, już w 2006 roku wykonane zostały pierwsze doświadczenia z mikoryzacją naszą szczepionką opracowaną specjalnie dla tych drzew. A jej przygotowanie wymagało znalezienia takich kasztanowców, które mają mikoryzy i nie mają szrotówka. Udało się takie znaleźć i przygotować szczepionkę, która została wykorzystana w próbach mikoryzacyjnych przez prof. Baranowskiego w Poznaniu. Efekty tego pokazujemy w krótkim filmie. Komentarz z ust prof. Baranowskiego.

W. Szalański

materiał filmowy: