Następna wizyta w Chorwacji i co z niej wynika!

W tygodniu przed Niedzielą Palmową znowu odwiedziliśmy (ja i Jurek Nieswadba) Chorwację. Nasz przedstawiciel Robert Ślęzak przygotował kilka ważnych mikoryzację doświadczalnych z zastosowaniem zupełnie nowych szczepionek mikoryzowych przygotowanych z materiału biologicznego właśnie z Chorwacji. Te nowe szczepionki są bardzo ważne dla sukcesu rozwoju uprawy oliwek i winorośli na tym terenie a szczególnie na półwyspie Istria. Oczywiście, że ważne one będą również i dla innych rejonów basenu Morza Śródziemnego, gdyż częste susze znacznie obniżają opłacalność upraw tych roślin. Szczepionki dla oliwek zostały zaaplikowane w kilka rzędów plantacji OMAJOLA na półwyspie Istria. Jest to certyfikowana plantacja ekologiczna na bardzo wysokim poziomie i posiadająca wiele nagród za jakość smakową i zdrowotną produkowanej oliwy www.omajolas.com .

zdj. 1 Widok na plantację gdzie mikoryzowaliśmy.

Szczepionki oliwkowe zostały zaaplikowane również na plantacjach dwóch innych producentów, gdzie będą bacznie obserwowane efekty ich działania a po zaobserwowaniu efektów wykonamy resztę plantacji.

Zdj. 2 Tutaj też mikoryzowaliśmy

Winogronowe izolaty z naturalnych stanowisk w Chorwacji zostały zastosowane w winnicach, których właściciele znają zalety mikoryzy, tylko do tej pory nikt nie robił takich szczepionek, gdzie znajdują się grzyby wyizolowane z korzeni dzikich winogron. Byliśmy mile zaskoczeni wiedzą mikoryzową właściciela tej winnicy, który zrobił we Włoszech doktorat z tej dziedziny. Wina, którymi nas poczęstował reprezentują wysoką klasę jakościową. Zamikoryzowane zostały 3 rzędy winogron z których zostanie już jesienią zrobione wino, aby można było ocenić wpływ mikoryzy na ich jakość.

Zdj. 3 Mikoryzacja w winnicy

Rozwijająca się Chorwacja po wstąpieniu do Unii Europejskiej powinna być przyczółkiem dla mikoryzacji na Południu Europy. Wiele na to wskazuje i dlatego tam jeździmy. A wracając do izolatów korzeniowych z tamtego rejonu, to mamy ich coraz więcej i niedługo powinny być szczepionki dla cytrusów, orzechów włoskich, fig oraz nowe dla drzew owocowych winogron i oliwek, nie pomijając trufli.

Włodzimierz Szałański