U progu Nowego Roku 2012 !

Najpierw o tym co ważnego udało się zrobić w roku 2011.

  • Na bazie owocników trufli otrzymanych od Wiesława Kamińskiego (www.nagrzyby.pl ) oraz dostarczonych z Francji, przygotowaliśmy czyste grzybnie Trufli letniej (Tuber aestivum), Trufli białej (T. magnatum), Trufli czarnozarodnikowej (T. melanosporum), Trufli wgłębionej (T. mesentericum) i Trufli burgundzkiej (T. uncinatum). Jest to zestaw gwarantujący owocnikowanie trufli w Południowej i Środkowej Europie. Z trzech grzybni zostały przygotowane szczepionki w opakowaniach amatorskich, do zastosowania na małych powierzchniach w Polsce. Dla zastosowań na dużych powierzchniach w następnym roku będzie dostępna wersja profesjonalna.

  • Przygotowujemy również w naszej szkółce sadzonki leszczyny tureckiej (Corylus colurna) zamikoryzowane czterema gatunkami trufli, aby można ją było sadzić.

  • W niemal całej Europie; na południu Europy z takich sadzonek mikoryzowanych zawiesiną z owocników założone plantacje już dają owocniki. W Polsce też widzimy takie możliwości. Niebawem uruchomiona zostanie strona z możliwością zamawiania tej leszczyny.Nasz przyszły adres to www.truffletree.eu
    Wstępne analizy korzeni leszczyny zamikoryzowanej truflami na wiosnę wykazują ich obecność w korzeniach, co daje oczywiście gwarancję udanej uprawy.

  • W wyniku wyjazdu do Chorwacji wzbogaciliśmy nasz bank grzybni o południowe mikoryzy winorośli, oliwki, orzecha włoskiego, czereśni i niebawem otrzymamy korzenie cytrusowe. Są to bardzo obiecujące grzybnie, gdyż pochodzą ze środowisk leśnych. W nadchodzącym sezonie zostaną wprowadzone do produkcji szczególnie dla południa Europy.

  • Lipcowa wycieczka autokarowa z ITAKĄ na Nordcap którą odbyłem z żoną, dostarczyła niezapomnianych wrażeń i 800 zdjęć. Ekstremalnie trudne środowisko za Kołem Polarnym zasiedla niewiele gatunków roślin, ale są wśród nich ważne dla mikoryz wrzosy i borówki. Oczywiście zostały z kilku miejsc pobrane korzenie a następnie wyizolowane obiecujące grzybnie. Aktualnie są w badaniach u prof. Orlikowskiego i przechodzą testy wzrostowe, odporności na fytoftorę i wrażliwości na suszę. Po ich przejściu najlepsze zostaną włączone do produkcji.

  • Puszcza Białowieska od dawna była miejscem, które należy odwiedzić i spenetrować pod kątem mikoryz. Udało się to w sierpniu 2011 i wówczas pobraliśmy z J. Nieswadbą korzenie z kilku gatunków drzew potrzebnych nam do kolekcji genotypów grzybni. Po ich obróbce laboratoryjnej mamy nowe ciekawe grzybnie wierzby, lipy, jabłoni i topoli. Oczywiście najlepsze zostaną włączone do oferty, głównie profesjonalnej.

Na fotografii kompleks grzybów z wierzby iwy (Salix caprea)

  • Na zapotrzebowanie Delinat Instytutu ze Szwajcarii, rozpoczęte zostały testy na antagonizm grzybów mikoryzowych winorośli wobec groźnego saprofita i patogena jakim jest w niektórych rejonach Europy opieńka (Armillaria sp.) . Testy In vitro wypadają zachęcająco do zrobienia badań w glebie. Prawdopodobnie będą wykonane na wiosnę. W przypadku wyników pozytywnych plantatorzy otrzymaję szansę na powodzenie swoich upraw winorośli. Oznacza to również możliwości ochrony plantacji nowo zakładanych i już istniejących.

Nowości oferty 2012 roku.

W przyszłym roku przewidujemy wprowadzenie do sprzedaży amatorskich opakowań szczepionki mikoryzowej dla kasztanowców. Ponieważ wyniki czteroletnich obserwacji w Poznaniu wskazują na znaczne ograniczenie populacji szrotówka na drzewach zamikoryzowanych naszą szczepionką, postanowiliśmy dać szanse pojedynczym drzewom rosnącym w ogrodach. Szczepionka będzie w takich samych plastikowych buteleczkach i powinna wystarczyć na 1-2 drzewa czyli około 25 aplikacji.

Z uwagi na trudności techniczne mikoryzacji prowadzonej przez nieprzygotowanych użytkowników oraz możliwość nieprawidłowego wykonania zabiegu, dostępność wersji profesjonalnych zostanie ograniczona a szczegóły podamy w zakładce „ OFERTA”.

Zmiany w składzie szczepionek zostaną podane w ich opisie na stronie z ofertą. Wszystkie pozostałe szczepionki amatorskie, poza modyfikacją składu wynikającą z wprowadzenia nowych izolatów, będą dostępne w dotychczasowym asortymencie.

I jeszcze kilka słów o cenach naszych produktów. Amatorskie w większości pozostają bez zmian. Cena szczepionek profesjonalnych (bez trufli) jest nawet obniżona, ponieważ utrzymanie dotychczasowej wymuszało podniesienie ceny na amatorskie. Tak wiec kończymy ten rok życzeniami wszelkiej pomyślności dla naszych Klientów a w Nowym zobaczymy, bądźmy optymistami wszak mikoryza jest od początku.

Włodzimierz Szałański